Pojedyncze uderzenia, wyłamujące się z rytmu serca, tak zwane skurcze dodatkowe, występują zarówno u ludzi zdrowych, jak również osób chorych. U osób zdrowych nie mają one żadnego znaczenia, poza tym występują rzadko. Znacznie częściej można je stwierdzić u osób z chorobami serca. W takiej sytuacji, nawet pojedynczy impuls dodatkowy może nagle wytrącić serce z prawidłowego rytmu bez jakichkolwiek objawów zapowiadających.
Choroby serca mogą doprowadzić do różnych form arytmii, począwszy od „wypadania” pojedynczych uderzeń a skończywszy na zbyt wolnym lub zbyt szybkim rytmie serca.
Migotanie przedsionków jest zaburzeniem rytmu przebiegającym z szybką czynnością serca i wywołane jest chaotycznymi impulsami elektrycznymi generowanymi w przedsionkach, niezależnie od węzła zatokowego. U osób z migotaniem przedsionków ogniska zlokalizowane poza węzłem zatokowym stymulują przedsionki w sposób nieskoordynowany ok. 350-600 razy na minutę, prowadząc do upośledzenia ich funkcji mechanicznej (1). W konsekwencji skurcze przedsionków są chaotyczne i drastycznie spada ich efektywność.
Jeżeli przewodzenie przedsionkowo-komorowe jest prawidłowe, odpowiedź komór jest nieregularna, a częstotliwość ich rytmu duża ok. 140-160 uderzeń na minutę (1). Odpowiedź komór zależy od właściwości elektrofizjologicznych węzła przedsionkowo-komorowego i pozostałych tkanek przewodzących serca, napięcia nerwu błędnego i aktywności współczulnej, obecności lub braku dodatkowych dróg przewodzenia oraz wpływu leków.
Mimo że, węzeł przedsionkowo-komorowy częściowo blokuje przepływ „fałszywych” impulsów do komór, to niemiarowość pojawia się i tam, prowadząc do spadku ich sprawności jako pompy oraz związanej z tym objawów, takich jak uczucie kołatania serca, krótki oddech, dyskomfort w klatce piersiowej, zawroty głowy, osłabienie lub zmęczenie. W zapisie EKG nie występują prawidłowe załamki P, a w ich miejsce pojawiają się oscylacje wysokiej częstotliwości lub fale migotania o różnej amplitudzie, kształcie i szerokości. Rytm komór jest szybki i zupełnie niemiarowy (1).
Piśmiennictwo:
- 1. www.kardiolo.pl/migotanie.html